XIII noorte laulu- ja tantsupeo üleskutsega „Iga ruutmeeter loeb“ liitudes saab iga üks anda oma panuse elurikkuse hoidmiseks

XIII noorte laulu- ja tantsupeo ellu kutsustud elurikkuse hoidmise programm „Iga ruutmeeter loeb“ juhib tähelepanu looduskeskkonna hoidmisele ja väärtustamisele.

15. aprillil toimunud elurikkuse päeval rääkis Tartu Ülikooli elurikkuse ja ökoloogilise jätkusuutlikkuse nooremteadur Oliver Kalda muuhulgas Eesti elurikkuses viimasel kümnendil toimunud mitmesugustest protsessidest. „Ühelt poolt on meil liike hävinud ja inimmõjude tõttu haruldaseks muutunud. Teisalt on meie loodusesse lisandunud ka uusi liike, nii neid, kes on siia looduslikult jõudnud, kui ka neid, keda võõrliikideks peame. Liikidest suuremal, koosluste tasemel on meie loodus aga palju muutunud ja vaesunud,“ tõdes Kalda.

Ehkki paljud probleemid vajavad süsteemset ja laiaulatuslikku tegutsemist, on ka igal inimesel võimalik anda oma väike panus elurikkuse hoidmiseks. Algatusega „Iga ruutmeeter loeb“ kutsutakse igaüht rajama ja hoidma oma kodu juures lapikest elurikkust. „Selleks sobib suurepäraselt aianurgas välja valitud laiguke, kus niita vähem ja lasta kodumaistel lilledel õitseda ning putukatel toimetada. Kel maad rohkem, võib rajada kodumaistest liikidest terve lilleniidu, kust järgnevatel laulupeo-aastatel korjata pärjapunumiseks sobivad õied,“ rääkis Oliver Kalda.

Kel oma maalappi pole, võib külvata lilled kastidesse. „Lillekastid, kui sinna istutada nektarit pakkuvaid liike, toetavad kindlasti tolmeldajate ja teiste putukate elujärge. Lisaks pakuvad need inimesele rõõmu looduse kogemisest ja võivad olla haridusliku väärtusega. Linnaruumis paiknevad lillekastid leevendavad kindlasti ka taimepimeduse mõju, mis on teisisõnu tähelepanu puudumine taimede kui ökosüsteemides aktiivsete osalejate vastu,“ selgitas Kalda.

Looduse hoidmist tähtsustab ka selleaastase noortepeo juhtmõte „Püha on maa“, samuti on elurikkuse säilitamine ning rajamine nii üle-eestilise Teeme Ära talgupäeva kui ka Tallinna Euroopa rohelise pealinna üks fookusteemasid.

Elurikkuse päevast loe täpsemalt siit. XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ toimub 30. juunist 2. juulini Tallinnas.