Kohanemiskonverentsil pöörati pilk muutuvale kliimale 

Keskkonnaõiguse Keskuse konverentsil „Aeg kohaneda kliimamuutusega, aga kuidas?“ arutleti, kas Eesti teeb piisavalt kliimakriisiga edukalt toimetulemiseks. Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühma juht ja taastamisökoloogia professor Aveliina Helm rõhutas, kui oluline on muutuva kliimaga hakkamasaamisel mitmekesisuse tagamine. 

Novembri eelviimasel nädalal toimunud konverentsil oli kõneks Eesti kohanemine muutuva kliimaga. Arutleti, kas Eesti riigina planeerib meetmeid seal, kus vaja, ja nii kiiresti, nagu vaja. Samuti küsiti, milline on riigi, kohaliku omavalitsuse, ettevõtete, aga ka elanike roll edukal kohanemisel.

Eesti sammudest kliimamuutustega kohanemisel arutledes rõhutas Aveliina Helm mitmekesisuse olulisust muutuvast kliimast tingitud probleemide lahendamisel.

“Looduse seisund on kliima muutumisega otseselt seotud – mitmekesine loodus on meie liitlane, halvas seisus loodus aga vähendab võimalust kohaneda. Mida mitmekesisemaks suudame muuta nii looduslikud kui ka majanduslikud ja sotsiaalsed süsteemid, seda vastupidavamad oleme. Püüame siis looduslikku mitmekesisust võimalikult tõhusalt kasutada.”

Järjest enam seostatakse liigsurmasid kliimamuutustega – ootamatu põud, üleujutus, tormikahju on tinginud riikidel vajaduse lahendada hädaolukordasid tõhusalt ja vahetult.

„Peame mõtlema väga tõsistele olukordadele ning ka sellistele, mis meil Eestis on seni puudunud. Näiteks kahenädalasele kuumalainele, mille jooksul on mitmed inimesed kortermajades lõksus. Kes nendega inimestega ühendust hoiab? Kes neid igapäevastes asjades aitab?” tõstatas Aveliina Helm küsimusi, millele vastuste leidmine üha kriitilisemaks muutub.

Kohanemiskonverentsi saab järelvaadata siit.

Lisateave:

Aveliina Helm

aveliina.helm@ut.ee 

 

 

Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühm

J. Liivi 2, 50409, Tartu, ESTONIA

Aveliina Helm / +372 5553 8679 / aveliina.helm@ut.ee
Tsipe Aavik / +372 516 1187 / tsipe.aavik@ut.ee

© TARTU ÜLIKOOLI MAASTIKE ELURIKKUSE TÖÖRÜHM, 2024