Haruldaste ja ohustatud taimede kaitse teemalisel COST-i võrgustiku kohtumisel olid kõneks ka teavitustegevuse väljakutsed

Augusti viimasel nädalal Coimbra Ülikooli Portugalis toimunud COST-i võrgustiku ConservePlants koosolekul oli muude teemade kõrval kõneks ka harrastusteaduse olulisus ja võimalused.

Kuna harrastajate kaasamise võtmeks hästi läbimõeldud ja asjatundlik teavitus, jagas oma kogemusi Tartu Ülikooli makroökoloogia kaasprofessor ja maastike elurikkuse töörühma juht Tsipe Aavik, kelle juhitud harrastusteaduse kampaaniat “Eesti otsib nurmenukke!” tunnustati 2019. aastal riikliku teaduse populariseerimise peapreemiaga uue algatuse kategoorias.

“Kui tahame teadlastena ohustatud liikide teemal laiemat ühiskondlikku kõlapinda saavutada, on väga oluline, et teadustegevuse rahastamisel päriselt ka väärtustataks teadlaste tegevust üldisemas kommunikatsioonis," tõdeb võrgustiku korralduskommitee Eesti esindaja Tsipe Aavik. “Näiteks toodud Eesti üleeuroopaline küsimustik nurmenukukampaaniat korraldada aidanud teadlaste hulgas näitas, et kommunikatsioon võib olla raske ja aeganõudev ning toimub sageli teadustöö, juhendamise ja käsikirjade koostamise arvelt. Selliselt on n-ö kommunikatsiooniväsimus kerge tulema.”

Üleeuroopaline taimeteadlaste võrgustik ConservePlants tegeleb haruldaste taimeliikide populatsioonide kaitse ja taastamise erinevate aspektide uurimise ja teadmiste koondamisega ning laiema üldsuse kaasamise ja teadlikkuse tõstmisega kaitset vajavate taimeliikide teemal.

Lisateave:

Tsipe Aavik