Tippkeskus "Agroökoloogia ja uued kultuurid tulevikukliimas" (AgroCropFuture)

Tippkeskuse AgroCropFuture eesmärgiks on agroökoloogiliste jätkusuutlike viljelusviiside väljatöötamine, et vähendada toidutootmise globaalset jalajälge muutuvas kliimas.

2024. aastal osaleb tippkeskus loodusvaatluste maratonil. Vaatlusi tehakse tippkeskuse partnerasutuste aladel Jõgeval Maaelu teadmuskeskuse (METK) katsepõldudel ja Tartu lähedal Eesti Maaülikooli katsepõldudel.

 

Kuvatõmmis 2024-04-22 155822

Eesti otsib nurmenukke

Eesti otsib nurmenukke on 2019. aastal alguse saanud harrastusteaduse kampaania, mille eesmärk on koguda infot nurmenuku (Primula veris) erinevat tüüpi õite sageduse kohta. Kampaaniat viime läbi koos Eestimaa Looduse Fondiga. 2021. aastal laienes kampaania üle Euroopa ja tegime koostööd paljude partneritega üe Euroopa. Eestis (ja ka mujal Euroopas) laialt levinud ja armastatud kevadlill on heterostüülne ehk erikaelne. See tähendab, et taimel esineb kahte tüüpi geneetiliselt määratud õisi, mida kutsutakse S-tüübiks ja L-tüübiks. S-tüübi õies on peale vaadates näha tolmukaid ning L-tüübil on näha keskel emakakael. Kampaania raames kutsutakse üles kõiki huvilisi uurima mõnda nurmenuku kasvukohta ja kirja panema, kui palju leiti sadat taime vaadeldes S- ja L-tüüpi õisi. Kuna looduslikult peaks kahte tüüpi õisi esinema võrdselt, on võimalik õietüüpide tasakaalu uurides saada infot nurmenuku ja temast sõltuvate liikide käekäigu kohta.

2019. aasta tulemused on vormistatud ka kõigile vabalt kättesaadavaks teadusartikliks.

Vaata kampaania kodulehte

 

eesti-otsib-nurmenukke
Estonian Fund for Nature
Riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija 2019
EcolChange logo
EL Regionaalarengu Fond