Maastike elurikkuse töörühm võõrustas kolleege Maltalt

Teadlasvahetuse programmi Erasmus+ toetusel Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühmaga tutvuma sõitnud Malta teadlased lõid kahe nädala jooksul kaasa välitöödel nii Tartu kesklinnas kui ka Ropka-Ihaste luhal, Alam-Pedjal ja Saaremaal. Väärtuslikuks hindasid külalised saadud teadmisi Eestis elluviidavates taastamisprojektides kasutatavast teadusmetoodikast, aga ka eri osapoolte vahelist vahetut suhtlust.

Juuli kahel esimesel nädalal võõrustas maastike elurikkuse töörühm kolleege Jean-Pierre Brincat´d ning Eman Callejat Malta kunsti-, teadus- ja tehnoloogiakolledžist. Kaasalöömine programmi LIFE projektide „Natura 2000 elupaikade ja liikide kaitsestaatuse parandamiseks kohandatud kogukonnapõhine metsa- ja põllumajandusmaastike majandamine (Loodusrikas Eesti)“, „Puisniitude taastamine ja jätkusuutliku majandamise edendamine Eestis ja Lätis (WoodmeadowLIFE)“ ja „Ökosüsteemide tervist ja elupaikade ühendatust soosivate linnalooduse hooldamise praktikate väljatöötamine ja rakendamine (urbanLIFEcircles)“ välitöödel pakkus külalisteadlastele vahetut osasaamist teadusetegemisest nii maastike elurikkuse töörühma liikmete Krista Takkise, Liis Kasari-Toussainti, Triin Reitalu, Kristiina Jürisoo ja Elisabeth Prangeli kui ka Jürgen Karvaku ja Elin Soomets-Alveri juhendamisel. Töörühmale andsid aga kolleegidega peetud mõttevahetused võimaluse õppida vaid Muhu saarest pisut suuremal Maltal ellu viidud taastamisprojektidest ja selle käigus ettetulnud olukordadest.

Eesti ja Malta looduse taastamise suurima erinevusena nägid külalised lähtepunkti – kui Maltal tähendab see alati inimtegevuse piiramist taastatavates kohtades, siis Eestis hõlmab taastamine mitmetes kooslustes (näiteks puisniitudel) pigem mõõdukat hooldamise tagamist.

„Jean-Pierre´i ja Emani sõnul oli neile väga õpetlik näha, kuidas meie asju teeme ja käsitleme – eriti näiteks teadusmetoodikas, mida nad ka ise tudengitele õpetavad,“ rääkis maastike elurikkuse töörühma taastamisökoloogia teadur Krista Takkis, kes Jean-Pierre´i ja Emani külaskäiku Tartu Ülikooli poolt korraldas. „Jean-Pierre tõi ka välja, et eri osapoolte omavaheline suhtlus on Eestis palju koostööaltim ja konfliktivabam kui Maltal.“

Malta kolleegid kutsusid maastike elurikkuse töörühma endale külla tutvuma taastatud kooslustega nii Maltal kui ka Sitsiilias.

Täpsem teave:

Krista Takkis