Maarjamõisa väli saab loodusrikkamaks maastike elurikkuse töörühma osalusel

Maarjamõisa väljast kujundavad Tartu Ülikooli teadlased ja Tartu linn loodusrikast roheala, kus linnaelanike silma tulevad rõõmustama ka lambad, niidulaigud ja nõgeselabürint. Näidisala maastikuarhitekt on maastike elurikkuse töörühma linnaökoloogia nooremteadur Merle Karro-Kalberg.

Viljandi maantee ning Tartu Ülikooli Physicumi ja Chemicumi õppehoone vahel asuval Maarjavälja rohealal hakatakse linnalooduse rikastamiseks katsetama, kuidas pakkuda elusloodusele vajalikke hüvesid ning inimestele silmailu ja tervislikku elukeskkonda. Rohealal veedavad oma suve lambad, sinna istutatakse elurikas taimekooslus ning ehitatakse väliõppeklass. Kohalikke ettevõtteid kutsutakse üles tutvustama ja katsetama rohealal oma uuenduslikke ja keskkonnahoidikke lahendusi.

Lisaks inimestele looduslähedase keskkonna loomisele soovitakse teada saada, milline on kõige tõhusam viis linna rohealade elurikkamaks muutmiseks. Selleks on Maarjaväljale on plaanitud niiduala taastamise katselapid, mille abil on Tartu Ülikooli teadlastel võimalik saada väärtuslikku infot niitude loomise ja taastamise kohta. Selleks külvatakse Eestis kasvatatud omamaiseid taimeliike, tuuakse doonoralalt mükoriisaga rikastatud mulda ja rajatakse uued niidulaigud, mis seemneid edasi levitavad.

„Niidukatsete puhul peab arvestama, et koosluste väljakujunemine võtab mitu aastat aega ja varuda tuleb veidi kannatust. Samas annab see nii linlastele kui ka teadlastele hea võimaluse niidukatset ökoloogilisest ja sotsiaalsest vaatepunktist rahulikult jälgida. Mõne aasta pärast on selgem, millised meetodid toimivad nii linnaloodusele kui ka inimestele. Neid teadmisi saame edaspidi julgemalt kasutada linna avalike haljasalade elurikkamaks muutmisel,“ ütles Karro-Kalberg.

Maarjavälja näidisala valmib programmi LIFE projekti „Tartu ROHEring“ ühe tegevusena.

Uudis ilmus Tartu Ülikooli kodulehel ja linna kodulehel.

Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühm

J. Liivi 2, 50409, Tartu, ESTONIA

Aveliina Helm / +372 5553 8679 / aveliina.helm@ut.ee

© TARTU ÜLIKOOLI MAASTIKE ELURIKKUSE TÖÖRÜHM, 2025