Kesk-Eestis asuvat Postirõõmu põldu ehib elurikkust toetav hekk

Põllumajandusmaastikus elurikkuse toetamiseks istutati Rakke vallas asuva Mäemõisa Postirõõmu põllule 130-meetrine hekk. Magesõstrast, viirpuust, kuslapuust, lodjapuust, türnpuust, sarapuust, jalakast, pihlakast ja mõnest teisest kodumaisest puust-põõsast koosneva heki eesmärk on parandada nii maastiku mitmekesisust kui ka põllule jõudvate kahjurite looduslike vaenlaste ja tolmeldajate hulka. 

Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühma juhtimisel katsetatakse Loodusrikas Eesti projekti käigus üle Eesti asuvatel põldudel elurikkust toetavaid agroökoloogilisi võtteid, millest üheks on põldu liigendavale rohumaaribale heki või põõsasriba rajamine.

„Osaühingule Mäemõisa kuuluv näidisala oli esimene, kuhu rohumaaribaga ümbritsetud heki rajasime. Eesti loodusest toodud või kohalikust materjalist kasvatatud puudest ja põõsastest koosnevad hekid suurendavad üksluise põllumajandusmaastiku liigendatust ning pakuvad elupaiku paljudele erinevatele liikidele,“ räägib taastamisökoloogia teadur Krista Takkis, kelle soovituste järgi valmis nii istutusplaan, jõudsid kohale sobivad taimed kui ka hakkab toimub hilisem elurikkuse seire. „Lisaks katsetame põllul hekkide abistatud iseuuenemist, mis võiks aidata luua maastikku hekke looduslikumal viisil ning väiksema töövaeva ja ajakuluga.“ 

“Suhtlus Mäemõisa pererahvaga, eriti Marianiga oli näide väga tõhusast koos tegutsemisest looduse heaks. Järgmistel aastatel ootab meid selle talu maadel ees rohkem kui 5 kilomeetri jagu heki või allee istutamist. Ootan põnevusega!” 

Mahepõllumajandust toetavaid erinevaid agroökoloogilisi võtteid katsetatakse LIFE IP projekti „Loodusrikas Eesti“ ühe tegevusena.  

Loe lähemalt projekti kodulehelt ja Mäemõisa Mullaelu postitusest. 

Täpsem teave: 

Krista Takkis

krista.takkis@ut.ee  

Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühm

J. Liivi 2, 50409, Tartu, ESTONIA

Aveliina Helm / +372 5553 8679 / aveliina.helm@ut.ee
Tsipe Aavik / +372 516 1187 / tsipe.aavik@ut.ee

© TARTU ÜLIKOOLI MAASTIKE ELURIKKUSE TÖÖRÜHM, 2025