Avakonverentsiga hoo sisse saanud kestliku maakasutuse tippkeskuses avavad töörühmad uusi teaduslikke horisonte elurikkuse ja süsinikuvaru seostes ning loovad tööriistu Eesti maakasutuse teaduspõhiseks ja sotsiaalmajanduslikke aspekte arvestavaks planeerimiseks.
Tallinnas Kultuurikatlas peetud kestliku maakasutuse tippkeskuse (FutureScapes) avakonverentsil tutvustasid tippkeskuse töörühmade juhid oma uurimisvaldkondi, sidudes need tippkeskuse eesmärkide ja varasemate uuringute-teadmistega.
„Hästi põnev aeg seisab ees! Meeskond, mis kokku sai, on justkui unistuste mets, kellega koos tehtud tööst saame aastate pärast kindlasti palju uut teadmist,“ sõnas maastike elurikkuse töörühma juht ja taastamisökoloogia professor Aveliina Helm oma ettekandes.
„Maastike elurikkuse töörühma roll tippkeskuses on ühest küljest katta kõike, mis on seotud elurikkuse, maastikulise mitmekesisuse ja ökosüsteemide mitmekesisusega ehk geneetilisest mitmekesisusest funktsionaalse ning liigilise mitmekesisuseni. Samuti keskendub meie töörühm ühele ökosüsteemitüübile, millele oleme juba aastaid keskendunud – niiduökosüsteemile.“
Kestliku maakasutuse tippkeskus keskendub uuenduslike lahenduste väljatöötamisele elurikkuse kao ja kliimamuutuste leevendamiseks. Aastani 2030 kestva tippkeskuse peamine eesmärk on tuvastada bioloogilise mitmekesisuse ning süsinikuvarude ja voogude komplekssed vastastikused seosed ning integreerida need uued teadmised suuremahulistesse ruumimudelitesse, mis aitavad luua maakasutuse planeerimist toetavaid tööriistu.
Tippkeskuse avakonverentsi saab järele vaadata siin.
Täpsem teave:
Aveliina Helm