Eesti-Läti ühisprojektis „WoodmeadowLIFE“ on üheks tegevuseks ka elurikkuse, keskkonnatingimuste kui ka looduse hüvede seired, mis hõlmavad ka üht Eesti suurimat mardikalist – eremiitpõrnikat (Osmoderma barnabita). Seiret koordineerib Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühma taastamisökoloogia teadur Polina Degtjarenko.
Eremiitpõrnikas on kogu Euroopas looduskaitse alla, Eestis kuulub ta II kaitsekategooriasse. Eremiitpõrnika elupaigad – vanade lehtpuudega poolavatud puistud ehk puisniidud ja puiskarjamaad – on Eestis kujunenud sajanditepikkuse mõõduka niitmise või karjatamise tulemusel.
„Kui eelmisel aastal tehti seireks ettevalmistusi – testiti nii metoodikat kui ka püüniseid –, siis selle aasta suvel tehti kuu aja jooksul vaatlusi kokku üheteistkümnes seirekohas Saaremaal, Pärnumaal ja Valgamaal. Seiret aitasid läbi viia vabatahtlikud ja tudengid,“ räägib Polina Degtjarenko. „Suvise seire tulemusel saime teada, et leitud 57-st eremiitpõrnikast 54 elab Koiva jõe piirkonnas ja kolm Abruka saarel.“
Polina Degtjarenko tutvustab seiremetoodikat Eesti pärandniitude Facebooki lehel.
Eremiitpõrnika seiret tutvustas ka ERR-i saade Osoon: https://jupiter.err.ee/1609493065/eremiitpornikas.
Täpsem teave:
Polina Degtjarenko